top of page

Защо повечето диети не работят ?

  • programazonaplovdiv
  • Apr 28, 2017
  • 3 min read

Има безброй видове диети, като всички се базират на един основен принцип – ограничението. Някои диети ограничават определени видове макронутриенти, например въглехидрати или мазнини, други диети ограничават определени видове храни или начина им на приготвяне, като веганството и суровоядството или диетата на Дюкан, трети ограничават съчетаването на определени типове храни в рамките на едно ядене или ден, като разделното хранене или 90-дневната диета. Има режими на пълен глад с поемането само на сокове или вода. Всички хранителни стратегии за отслабване се фокусират върху лимитиране на поетите калории за определен период от време. Именно това е основната причина човек да слабее – редуциране на количеството храна. Съществуват обаче три огромни недостатъка на диетите.

Първият е, че те имат своя край и независимо от резултатите, ако човек се върне към нормалния си начин на хранене, ще покачи телесното си тегло рано или късно.

Вторият недостатък е, че подлагайки се на дълга диета, поемаме риска да създадем дефицит на витамини, минерали или макронутриенти в тялото си, които от своя страна рефлектират върху здравето, енергията и жизнеността ни. А понякога се стига и до хранителни разстройства.

Третият недостатък на диетите е, че всъщност често губим повече вода и мускулна тъкан отколкото мазнини. При една строга и силно ограничаваща приема на протеин диета ще намалим обиколката си, но ще сме загубили главно мускул – например суровоядството. При диета, която намалява въглехидратите, ще загубим повече тегло от загуба на вода. Това е така, защото гликогенът, който се получава от разграждането на въглехидратите, се свързва с вода. Намалявайки въглехидратния прием, тялото изразходва складирания в мускулите и черния дроб гликоген, а с това се губи и вода.

Често хората остават в заблудата, че са загубили мастна тъкан, но те слабеят от загуба на мускул и вода. Това показва основната разлика между загуба на тегло ( от вода, мазнини или мускул) и загуба на мазнини, което е всъщност целта. Затова повечето диети на са дългосрочно решение за поддържане на добра форма.

Хората си мислят, че започват да увеличават храната си след диета, защото нямат воля и упоритост. Но това е само част от обяснението, а понякога дори не играе роля. Тялото ни не иска да гладува и винаги ще се стреми да ни накара да наваксаме лишенията. Нашето тяло постоянно ни праща сигнали чрез хормоните за това, дали има нужда от храна или не и ние не можем и не трябва да игнорираме тези сигнали до безкрай. Много по-разумно и практично би било да се научим да слушаме тялото си и да разпознаваме истинските му нужди, защото точно този подход би ни възпрял да приемаме екстра калории.

Много то нас изпадат в така наречения „ глад за бързи въглехидрати“. Случва се при хора, които не поемат достатъчно протеини или бавно разграждащи се въглехидрати и вместо това ядат бързи въглехидрати под формата на шоколад и шоколадови изделия. Поемайки ги, те покачват рязко нивото на инсулина си, който от своя страна сваля кръвната захар и рязко настава чувство на слабост и глад за още въглехидрати. Инсулинът също спомога за складирането на излишните въглехидрати от порцията ни под формата на мазнини, а това е сигурен начин да напълнеем. Всичко това може да се избегне, ако например се храним редовно с въглехидратни храни, които имат и фибри – зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни.Те не се разгдаждат така бързо и получаваме енергия за дълъг период от време.

В крайна сметка диети се превръщат в едно мъчение. И дългосрочно не работят за нас.

Има начин да поддържаме тялото си здраво, слабо, в норма и без лишения. Ние имаме нужда и от протеини и мазнини и въглехдирати. Те имат своята жизнено важна роля в правилното функциониране на организма, мозъка, органите и имунната ни система. Важно е обаче как ги съчетаваме, колко от тях поемаме и от какви източници идват те. Затова ние възприемаме диета Зоната не като диета, а като начин на живот, в който не се лишаваме, а се грижим за тялото си чрез храна. Зоната позволява както разнообразие на храни и вкусове, така и тяхното съчетание. В същото време човек не остава с усещането за глад и лишения, а за енергичност и здраве. При този начин на хранене се избягват всички недостатъци на диети, изброени по-горе, и в същото време човек влиза в оптималната за него форма. Чрез Зоната може да спрете да мъчите тялото си, да му дадете това, от което се нуждае, а то да Ви се отблагодари като се чувствате и изглеждате по начина, по който искате.


 
 
 

Comments


Препоръчани постове
Последни постове
Архив
Търсене по ключови думи
Намерете ни
  • Facebook Basic Square
bottom of page